Používaním našich webových stránok súhlasíte s používaním súborov cookie v rámci pravidiel cookie.
Menu
Vy ste navštívili: > Úvod >

Rok draka

Rok draka

Rok draka

Hoci v Japonsku od roku 1873 sa oslavuje Nový rok podľa gregoriánskeho kalendára 1. januára, tradície späté s čínskym lunárnym kalendárom sú stále živé. Podľa lunárneho kalendára je každému roku priradené jedno z 12 znamení zverokruhu (potkan, byvol, tiger, králik, drak, had, kôň, koza, opica, kohút, pes, prasa) a jeden z 5 prvkov (drevo, oheň, zem, kov, voda). V 60-ročných cykloch každý rok má špecifický význam. Pozrime sa teda, čo nám sľubuje Rok dreveného draka. 

Ako jediná nadprirodzená bytosť vo zverokruhu bol drak vždy výnimočný. Na rozdiel od západnej mytológie sú draci na východe zriedkavo zobrazovaní ako zlé, zlomyseľné bytosti. Napriek ich rozmeru a schopnostiam ázijské tradície nevnímajú drakov ako zdroj nebezpečenstva, skôr sú nositeľmi šťastia a ochrancami človeka.  

Ako mystické bytosti zohrávajú kľúčovú úlohu aj v japonskej kultúre, sú uctievané ako králi mora, vládnu vodám, prinášajú hojnosť po období sucha a chránia pred ohňom. 

Tieto tvory majú aj náboženský význam, keďže v budhistickej ikonografii sú zobrazované ako strážcovia Buddhu a jeho učenia. Draci sú často vyryté aj na stropoch šintoistických svätýň, aj na očistných nádobách určených na umytie rúk a vypláchnutie úst pred svätyňami.

Rok 2024 je tiež rokom dreveného draka, prvku, ktorý symbolizuje jar, rast a nové začiatky. V kombinácii so schopnosťou draka meniť svoju podobu, sľubuje tento rok dynamiku, zmeny a príležitosti na osobný rozvoj. 

Muži a ženy, ktorí sa narodili v totožnom znamení zverokruhu ako je znamenie daného roka, sa v japončine nazývajú "toši-oko" ("muž roka") a "toši-onna" ("žena roka"). Pre takých ľudí môžu byť udalosti nového roka ešte výnimočnejšie, priam zlomové. Ak je teda váš dátum narodenia 1988, 1976 alebo  plus-mínus 12 rokov, čaká vás naozaj vzrušujúce obdobie.

Hľadanie