Používaním našich webových stránok súhlasíte s používaním súborov cookie v rámci pravidiel cookie.
Menu
Vy ste navštívili: > Úvod >

Kimono

Kimono

Kimono

Slovo kimono je spojením znakov "kiru" a "mono", čiže „obliecť si, nosiť” a „vec”.

Kimono má strih v tvare písmena T, v Japonsku sa nosí vždy ľavou stranou na vrchu, opačne sa oblieka iba nebožtíkom.

Obliekanie kimona má niekoľko špecifík, z čoho vymenujeme niektoré základné.

Stručne o kimonách

Kimono

Slovo kimono je spojením znakov "kiru" a "mono", čiže „obliecť si, nosiť” a „vec”.

Kimono má strih v tvare písmena T, v Japonsku sa nosí vždy ľavou stranou na vrchu, opačne sa oblieka iba nebožtíkom.

Obliekanie kimona má niekoľko špecifík, z čoho vymenujeme niektoré základné.

Na telo sa oblečie spodná košela hadadžuban a spodnička susojoke (pre ženy), na to ďalšia vrstva, tzv. nagadžuban v podobnom T strihu. Biela golierová časť spodného odevu vyčnieva spopod kimona, čím sa dosiahne elegantný, dvojitý efekt, ktorý priťahuje oči na krásu poodhalenej šije.

Kimono je prispôsobené na postavu zdvihnutím a preložením v páse, dĺžka kimona sa upravuje a zafixuje rôznymi stuhami, pásmi. Pod obi (vrchný ozdobný široký pás, uviazaný do uzla v elegantnom štýle) sa dávajú rôzne výstuhy, vankúšiky, jednak kvôli tomu, aby sa obi nekrčilo pri sede, alebo aby uzol mal správny tvar. Na druhej strane aj preto, aby dáma v kimone vyzerala „ako kokeši bábika“ (driek nesmie byť zvýraznený inak, ako pomocou obi, žena má mať pribl. rovnakú šírku v bokoch ako aj v drieku, pričom spredu aj zozadu má byť plochá.) Ku kimono existujú rôznorodé doplnky počnúc taškami, ozdobami do vlasov až po kabát haori.

Ku kimonu sa nosia biele ponožky tabi a krásne lakované „dreváky“ geta.

 

Muži obliekajú pod kimono takisto nagadžuban a pri formálnych príležitostiach ho doplnia nohavicami hakama a kabátom haori.

 

 

Kimono sa pôvodne tkalo a šilo ručne, z ručne maľovaného alebo ručne vyšívaného hodvábu - cena tradične vyrobeného slávnostného kimona siaha do neuveriteľných výšok. Údržba bola takisto nesmierne náročná. V dnešnej dobe už moderné látky umožňujú profesionálne chemické čistenie.

 

http://www.youtube.com/watch?v=7g13TIvF1U8&feature=related

ukážkové video jedného japonského štúdia krásy, ktorá ponúka profesionálnu úpravu a oblečenie slečien do slávnostného kimona pri príležitosti dňa dospelosti, pre tie slečny, ktoré v danom roku dosiahli vek dospelosti, t.j. 21 rokov.

 

http://www.youtube.com/watch?v=RBgx30pEysA&feature=endscreen&NR=1

Pani Yamauchi, učiteľka obliekania a úpravy kimona v televíznom programe ukáže, ako obliecť modelku do japonského kimona, a uviazať nie veľmi náročný uzol na páse obi.

 

http://www.bbc.co.uk/programmes/b017chpt

Relácia rádia BBC o výrobe kimon v dnešnej dobe v Japonsku, v anglickom jazyku.

 

Existujú rôzne typy kimon, čo sa týka strihu, kvality, zdobenia látky, atď. Etiketa vo výbere vhodného odevu na rôzne príležitosti je veľmi striktná. Letné, bavlnené kimoná sa nazývajú jukatyJukata sa uväzuje takisto pomocou pása obi, ktorý je tenší, ako v prípade slávnostného hodvábneho kimona. Nakoľko sa jedná o bavlnu, údržba jukaty je jednoduchšia. Oblieka sa na telo a spravidla sa k nej obúvajú gety alebo sandále zóri, bez ponožiek tabi. V Japonsku je stále obľúbenou voľbou odevu medzi mladšími aj staršími generáciami na letné festivaly. Podľa etikety jukata nie je vhodná na nosenie na slávnostné príležitosti.

 

Naše kimoná – jukaty

Dlho sme rozmýšľali, či v prípade nami ponúkaných produktov máme používať pomenovanie kimono alebo jukata, pretože ako vidíte vyššie, pojem kimono sa používa v modernej dobe v Japonsku pre slávnostnú, najmä hodvábnu odev, s viac-menej striktnými pravidlami obliekania. Na druhej strane, v našich krajoch jukata je úplne neznámym pojmom (aj na základe nášho malého súkromného prieskumu medzi našimi známymi:), a nakoľko aj samotní japonskí výrobcovia týchto zjednodušených strihov používajú pomenovanie kimono (ako aj predajcovia v ostatných krajinách mimo Japonska), ostali sme pri tomto názve, aj keď náš tovar má skôr charakteristické črty jukaty.

Ponúkame kimoná-jukaty a detské bavlnená sety džinbei, pochádzajúce z Kjóta. Náš dodávateľ, ktorý sa zaoberá dizajnom látok pre kimoná a jukaty a ich šitím, pôsobí v Kjóte od r. 1970. Strih, rôzne dĺžky kimon - jukát prispôsobil modernej dobe a požiadavkám obdivovateľov Japonska zo zámoria, nakoľko táto spoločnosť sa orientuje hlavne na vývoz.

Naše kimoná - jukaty sú šité najmä z bavlny, pre ľahkú údržbu a príjemný pocit nosenia. Pre uľahčenie uviazania sa naše výrobky dodávajú s pásom z látky kimona. V kombinácii s týmto pásom odporúčame ich nosenie v domácom prostredí alebo napr. v kúpeľných zariadeniach. Na letnú prechádzku odporúčame skombinovať jukatu s pásom obi, ktorý v prípade záujmu sme schopní zabezpečiť.

Hodvábne kimono v našej ponuke je v ľahkom, nepodšitom prevedení, bez lemu, bez ručnej maľby, avšak z 100% hodvábu. Odporúča sa takisto na domáce nosenie.

Štítky priložené k obsahu: Info

Hľadanie