Používaním našich webových stránok súhlasíte s používaním súborov cookie v rámci pravidiel cookie.
Menu
Vy ste navštívili: > Úvod >

Zaujímavosti

Zaujímavosti

22.1.2024 10:02:50
23.1.2023 10:36:02
Vonné tyčinky

Vonné tyčinky pomáhajú vytvoriť príjemnú, upokojujúcu a osviežujúcu atmosféru, navodia harmóniu a sú vhodné na meditáciu a relaxáciu.

 

Shoyeido - tradícia a kvalita

Spoločnosť Shoyeido, od ktorej naše výrobky pochádzajú, je jedným z najznámejších a najuznávanejších výrobcov vonných tyčiniek v Japonsku. Je to rodinná firma z Kjóta, kde sa viac ako 12 generácií venovalo a venuje sa dodnes výrobe vonných tyčiniek, kuželov a kapsičiek podľa tradičných receptov a postupov.

17.10.2022 08:29:16
Bento

Čo je bento? Čo sú bento boxy?

Bento box alebo krabička bento je tradičná japonská nádoba na jedlo alebo obedár, ktorá sa používa na prenášanie  jedál - bento - alebo občerstvenia. Krabička, pôvodne vyrobená z dreva ohnutého pomocou pary, sa dodáva v rôznych tvaroch a veľkostiach a zvyčajne je vybavená viacerými priehradkami. Podporuje pestré a uvedomelé stravovanie. Obsah obedárov tvorí najmä ryža a jej variácie v kombinácii s rôznymi zdrojmi bielkovín a zeleninou. V súčasnosti sú krabice bento celosvetovo obľúbené vďaka svojej praktickosti, rozmanitosti a aj s ohľadom na ich ekologický prínos.

29.3.2019 09:52:59
Nože Kanetsune

Krájanie s Vašim kuchýnským nožom je úplná tragédia?

Chceli by ste ho vymeniť ale neviete, ako si vybrať?

Máme pre Vás riešenie.

04.2.2019 14:29:55
Furoshiki

Ako byť EKO pomocou furoshiki

 

Čo je furoshiki (furošiki)? 

Šatka/obrúsok/obrus... v tvare štvorca, vo veľkosti cca od 45x45cm do 120x120 cm. Je to pôvodne ekologická, tradičná japonská technika "zero waste" (bezodpadového) balenia darčekov a iných vecí. V dávnych časoch slúžila táto šatka na zabalenie šiat, obuvi a uteráka pri návšteve verejných kúpeľných domov (furo).

15.8.2018 10:46:54
Urushi lakovanie

Čo je uruši?

Lak uruši pochádza z „lakového stromu“, sumachu (Rhus verniciflua). Tento strom dorastá do výšky 20m, biela miazga stromu, tzv. surový lak obsahuje olej „urušiol“, ktorý sa potom filtruje, následným ohrievaním na nízkych teplotách sa vyparuje vlhkosť zo surového laku, farba stmavne a dosiahne sa hladká konzistencia. Farba laku je priezračná až tmavohnedá,  pridaním rôznych prírodných farbív môže byť čierna, cinóbrovo červená, žltá, atď.

15.8.2018 10:22:06
Manekineko

Veľa príbehov existuje o japonskej mačke šťastia: manekineko. Japonci milujú toto milé zvieratko, ktoré je akoby ich maskotom, ktoré prináša a pozýva do domu a do podnikania šťastie a prosperitu. V Japonsku sa sošky mačiek umiestňujú pri vchode do domu ako aj vo výkladoch, resp. v oknách obchodov a firiem. 

15.8.2018 10:08:13
Kokeši (kokeshi) bábiky

Pôvod

Prvé bábiky kokeši boli pravdepodobne vyrobené niekedy začiatkom 17. storočia v severovýchodnej časti ostrova Honšú, v regióne Tohoku. Sústružníci dreva, zvaní kiji-ši, v hornatých oblastiach s horúcimi prameňmi pre návštevníkov kúpeľov predávali tieto bábiky ako suveníry. Tí ich darovali ďalej svojim deťom, podľa iných zdrojov ich odnášali do svojich príbytkov ako ochranné talizmany pre bohatú úrodu.

20.9.2018 09:50:30

Kimono

Slovo kimono je spojením znakov "kiru" a "mono", čiže „obliecť si, nosiť” a „vec”.

Kimono má strih v tvare písmena T, v Japonsku sa nosí vždy ľavou stranou na vrchu, opačne sa oblieka iba nebožtíkom.

Obliekanie kimona má niekoľko špecifík, z čoho vymenujeme niektoré základné.

Hľadanie